America's Got Talent: The Champions is a reality television series. It serves as a spin-off/All-Star season, featuring high-placing contestants of the previous thirteen seasons of AGT and other Got Talent competitions around the world. The show premiered on January 7, 2019 and concluded on February 18, 2019. [1]
Season 13 winner Shin Lim was the winner, earning the title of Best Talent in the World.
A second season of the show was announced on May 11, 2019.[1]
Production[]
Filming took place at the Pasadena Civic Auditorium on September 27 and 30, October 3, 5, 10, 14, and 17, 2018. [2]
Judging Panel[]
Howie Mandel | Mel B | Heidi Klum | Simon Cowell |
---|---|---|---|
Host[]
Terry Crews |
---|
Preliminaries[]
There were five Preliminary episodes total. Each episode contained 10 acts, with two going through. The two acts that went through would consist of one Golden Buzzer act, as well as one act that “AGT Superfans” from all fifty states voted to put through.
Symbol | Meaning |
---|---|
Standing Ovation | |
Buzzer | |
Golden Buzzer |
Week 1[]
Main article: Episode TC01
Name | Act | Howie | Mel B | Heidi | Simon | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Bianca Ryan | Singer | 2nd Place | ||||
2. The Clairvoyants | Mentalist Duo | Eliminated | ||||
3. Sara and Hero | Dog Act | Eliminated | ||||
4. Uzeyer Novruzov | Ladder Acrobat | Eliminated | ||||
5. Vicki Barbolak | Comedian | Eliminated | ||||
6. Alexandr Magala | Sword Swallower | Eliminated | ||||
7. Justice Crew | Boy Band | Eliminated | ||||
8. Susan Boyle | Singer | Moved On (GB) | ||||
9. Sofie Dossi | Contortionist | 3rd Place | ||||
10. Preacher Lawson | Comedian | Moved On |
Week 2[]
Main article: Episode TC02
Name | Act | Howie | Mel B | Heidi | Simon | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Darci Lynne | Singing Ventriloquist | Eliminated (WC) | ||||
2. Ashleigh & Sully | Dog Act | Eliminated | ||||
3. Light Balance | Light-Up Dance Group | Eliminated | ||||
4. Taylor Williamson | Comedian | Eliminated | ||||
5. Cristina Ramos | Opera Singer | Moved On | ||||
6. DDF Crew | Jump Rope Group | Eliminated | ||||
7. Viktor Kee | Juggler | Eliminated | ||||
8. Courtney Hadwin | Singer | 3rd Place | ||||
9. Deadly Games | Knife Throwing Duo | Moved On (GB) | ||||
10. Piff the Magic Dragon | Magician | Eliminated |
Week 3[]
Main article: Episode TC03
Name | Act | Howie | Mel B | Heidi | Simon | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1. DJ Arch JNR | DJ | Eliminated | ||||
2. Darcy Oake | Magician | Eliminated | ||||
3. Angelica Hale | Singer | Moved On (GB) | ||||
4. Tom Cotter | Comedian | Eliminated | ||||
5. Prince Poppycock | Singer | Eliminated | ||||
6. Ryan Stock and AmberLynn | Sideshow Duo | Eliminated | ||||
7. Samuel J. Comroe | Comedian | Eliminated | ||||
8. Paul Potts | Opera Singer | Moved On | ||||
9. Jon Dorenbos | Magician | Eliminated (WC) | ||||
10. Billy & Emily England | Rollerblade Duo | 2nd Place |
Week 4[]
Main article: Episode TC04
Name | Act | Howie | Mel B | Heidi | Simon | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Issy Simpson | Magician | Eliminated | ||||
2. The Texas Tenors | Vocal Trio | Eliminated | ||||
3. Drew Lynch | Comedian | 3rd Place | ||||
4. Paul Zerdin | Ventriloquist | 2nd Place | ||||
5. Moonlight Brothers | Dance Duo | Eliminated | ||||
6. Tape Face | Mime | 3rd Place | ||||
7. Kechi | Singer | Moved On (GB) | ||||
8. The Professional Regurgitator | Regurgitator | Eliminated | ||||
9. Brian Justin Crum | Singer | Moved On | ||||
10. Kenichi Ebina | Dancer | Eliminated |
Note: Tape Face and Drew Lynch Tied for 3rd Place.
Week 5[]
Main article: Episode TC05
Name | Act | Howie | Mel B | Heidi | Simon | Terry | Result |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Attraction | Shadow Dance Group | 2nd Place | |||||
2. Jackie Evancho | Classical Singer | Eliminated | |||||
3. Colin Cloud | Mentalist | Eliminated | |||||
4. Lost Voice Guy | Comedian | Eliminated | |||||
5. Sal Valentinetti | Jazz Singer | Eliminated | |||||
6. Tokio Myers | Pianist | Eliminated | |||||
7. Kseniya Simonova | Sand Artist | Moved On (GB) | |||||
8. Cosentino | Escape Artist | Eliminated | |||||
9. Sons of Serendip | Vocal Group | 3rd Place | |||||
10. Shin Lim | Magician | Moved On |
Finals[]
The 10 acts that progressed through the preliminaries, along with two previously eliminated Wild Card acts, performed for the title of America's Got Talent Champion.
Symbol | Meaning |
---|---|
Standing Ovation |
Main article: Episode TC06 & Episode TC07
Name | Act | Howie | Mel B | Heidi | Simon | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1. Cristina Ramos | Opera Singer | 4th Place | ||||
2. Preacher Lawson | Comedian | 5th Place | ||||
3. Darci Lynne | Singing Ventriloquist | 2nd Place | ||||
4. Deadly Games | Knife Throwing Duo | Top 12 | ||||
5. Kechi | Singer | Top 12 | ||||
6. Brian Justin Crum | Singer | Top 12 | ||||
7. Jon Dorenbos | Magician | Top 12 | ||||
8. Angelica Hale | Singer | Top 12 | ||||
9. Kseniya Simonova | Sand Artist | 3rd Place | ||||
10. Paul Potts | Opera Singer | Top 12 | ||||
11. Shin Lim | Magician | Winner | ||||
12. Susan Boyle | Singer | Top 12 |