America's Got Talent Wiki
Advertisement

Season 6 of America's Got Talent premiered on May 31, 2011 and concluded on September 14, 2011. Nick Cannon hosted, and Piers Morgan, Sharon Osbourne, and Howie Mandel were judges. The season's winner was Landau Eugene Murphy, Jr..

Judging Panel[]

Piers Morgan Sharon Osbourne Howie Mandel
Piersseason6 Sharonseason6 Howieseason6

Host[]

Nick Cannon
Nick6

Episodes[]

Main article: Season 6 Episodes

Acts[]

Main article: Season 6 Acts

Auditions[]

Main article: Season 6 Auditions

Vegas Round[]

Main article: Season 6 Vegas Round

Quarterfinals[]

Main article: Season 6 Quarterfinals

Symbol Meaning
X Buzzer
Check Judge's vote

Week 1[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. Miami All Stars Dance Group Check Check Moved On (JC)
2. Dezmond Meeks Singer and Pianist Eliminated
3. Those Funny Little People Dance Group X Ovation Eliminated
4. Fearless Flores Family Stunt Motorbike Group Eliminated
5. Squonk Opera Band X X Eliminated
6. J. Chris Newberg Comedian X Eliminated
7. Snap Boogie Dancer Moved On
8. Echo of Animal Gardens Parrot Act Eliminated
9. The Fiddleheads Bluegrass Band Eliminated (JC)
10. Duo Aero Trapeze Duo X Eliminated
11. Anna Graceman Singer Ovation Ovation Moved On
12. Sandou Trio Russian Bar Russian Bar Trio Ovation Ovation Ovation Moved On

Week 2[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. Attack Dance Crew Dance Group Eliminated
2. Dani Shay Singer and Guitarist Eliminated
3. Geechy Guy Comedian X Eliminated
4. Daniel Joseph Baker Singer and Pianist Moved On
5. The Rhinestone Ropers Wild West Performers X Eliminated
6. Dylan Andre Singer and Guitarist Eliminated
7. Landon Swank Magician Check Eliminated (JC)
8. Smage Bros. Riding Shows Stunt Motorbike Group OvationCheck OvationCheck Moved On (JC)
9. Thomas John Juggler X X Eliminated
10. Steven Retchless Pole Dancer X Ovation Moved On
11. Mona Lisa Vocal Duo Eliminated
12. Silhouettes Shadow Dance Group Ovation Ovation Ovation Moved On

Week 3[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. Summerwind Skippers Jump Rope Group Eliminated
2. SH'Boss Boys Rappers Eliminated
3. Mauricio Herrera Singer and Dancer X X Eliminated
4. Seth Grabel Magician Check Eliminated (JC)
5. POPLYFE Band Ovation Ovation Moved On
6. Ian Johnson Yo-Yoer X Eliminated
7. Landau Eugene Murphy, Jr. Singer Ovation Ovation Moved On
8. Purrfect Angelz Dance Group X Eliminated
9. Monét Singer Eliminated
10. Captain & Maybelle Sideshow Act Eliminated
11. Lys Agnès Opera Singer Ovation Ovation Moved On
12. Professor Splash High Diver OvationCheck Ovation OvationCheck Moved On (JC)

Week 4[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. The Kinetic King Kinetic Artist X X Eliminated
2. Zuma Zuma Acrobatic Group Ovation Ovation Moved On
3. Avery and the Calico Hearts Vocal Trio Eliminated
4. Charles Peachock Juggler Check X X Eliminated (JC)
5. Sam B Dancer X Eliminated
6. Taylor Davis Singer and Guitarist X Eliminated
7. Melissa Villasenor Impressionist Check Check Moved On (JC)
8. Scott Alexander Magician Eliminated
9. Fatally Unique Dance Group Moved On
10. Yellow Designs Stunt Team Stunt Bike Team Eliminated
11. Frank Miles Daredevil Eliminated
12. Team iLuminate Light-Up Dance Group Ovation Ovation Ovation Moved On

Week 5 (YouTube Round)[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. TNC Elite Clogging Group Eliminated
2. Brett Daniels Magician X Eliminated
3. Gabe Rocks Dog Act X Eliminated
4. Aeon Parkour Group X Eliminated
5. Breena Bell Dancer X Eliminated
6. Kevin Colis Singer and Guitarist Moved On
7. Beth Ann Robinson Dancer Check Check Moved On (JC)
8. Gymkana Acrobatic Group Moved On
9. Kalani Basketball Freestyle Basketball Freestyler X Eliminated
10. West Springfield Dance Team Dance Group Check Eliminated (JC)
11. Matt Wilhelm Blacklight Biker Moved On
12. Powerhouse Choir X Eliminated

Week 6 (Judges' Wildcard Round)[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. The Kinetic King Kinetic Artist Ovation Ovation Ovation Moved On
2. Those Funny Little People Dance Group X Eliminated
3. Avery and the Calico Hearts Vocal Trio X Eliminated
4. Seth Grabel Magician Eliminated
5. Shevonne Singer and Guitarist Eliminated
6. West Springfield Dance Team Dance Group Moved On
7. J. Chris Newberg Comedian X Eliminated
8. Yellow Designs Stunt Team Stunt Bike Team Eliminated
9. Charles Peachock Juggler Eliminated
10. The Fiddleheads Bluegrass Band X Check Eliminated (JC)
11. Summerwind Skippers Jump Rope Group Check Check Moved On (JC)
12. Landon Swank Magician Ovation Ovation Moved On

Semifinals[]

Main article: Season 6 Semifinals

Symbol Meaning
X Buzzer
Check Judge's vote

Week 1[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. Zuma Zuma Acrobatic Group Eliminated
2. Beth Ann Robinson Dancer Eliminated
3. Sandou Trio Russian Bar Russian Bar Trio X Eliminated
4. Kevin Colis Singer and Guitarist X Eliminated
5. Matt Wilhelm Blacklight Biker Eliminated
6. POPLYFE Band Ovation Ovation Moved On
7. West Springfield Dance Team Dance Group Check Check Moved On (JC)
8. Melissa Villasenor Impressionist Eliminated
9. Team iLuminate Light-Up Dance Group Ovation Ovation Ovation Moved On
10. Daniel Joseph Baker Singer and Pianist Ovation Ovation Eliminated (JC)
11. Miami All Stars Dance Group Ovation Ovation Ovation Moved On
12. Lys Agnès Opera Singer Ovation Ovation Ovation Moved On

Week 2[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. The Kinetic King Kinetic Artist Eliminated
2. Fatally Unique Dance Group Eliminated
3. Landon Swank Magician Ovation Ovation Ovation Moved On
4. Gymkana Acrobatic Group X Eliminated
5. Summerwind Skippers Jump Rope Group X Eliminated
6. Snap Boogie Dancer Check Eliminated (JC)
7. Anna Graceman Singer Ovation Ovation Ovation Moved On
8. Steven Retchless Pole Dancer X Eliminated
9. Smage Bros. Riding Shows Stunt Motorbike Group OvationCheck Ovation OvationCheck Moved On (JC)
10. Professor Splash High Diver Eliminated
11. Landau Eugene Murphy, Jr. Singer Ovation Ovation Moved On
12. Silhouettes Shadow Dance Group Moved On

Finals[]

Main article: Season 6 Finals

Top 10 Final[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. Miami All Stars Dance Group X Eliminated
2. Lys Agnès Opera Singer Eliminated
3. Landon Swank Magician Ovation Ovation Eliminated
4. Anna Graceman Singer Eliminated
5. Silhouettes Shadow Dance Group Ovation Ovation Ovation Moved On
6. Smage Bros. Riding Shows Stunt Motorbike Group Eliminated
7. POPLYFE Band Ovation Ovation Ovation Moved On
8. West Springfield Dance Team Dance Group X Eliminated
9. Landau Eugene Murphy, Jr. Singer Ovation Ovation Ovation Moved On
10. Team iLuminate Light-Up Dance Group Ovation Ovation Ovation Moved On

Grand Final[]

Name Act Piers Sharon Howie Result
1. Landau Eugene Murphy, Jr. Singer Ovation Ovation Ovation Winner
2. Team iLuminate Light-Up Dance Group Ovation Ovation Ovation 3rd Place
3. POPLYFE Band 4th Place
4. Silhouettes Shadow Dance Group Ovation Ovation Ovation 2nd Place

Trivia[]

  • This is the first season to premiere in May.
Advertisement